Как да съхраняваме влакната правилно
18.07.2024 г. 89 пъти СтатияЕжедневно ние от fishingtime.bg получаваме множество въпроси свързани с правилното съхранение на влакната, както и за правилното навиване на риболовни влакна върху шпулата на макарата. Ето и нашите кратки и много полезни съвети за рибарите, които искат да нямам проблеми с влакната си.
Всички знаят, че съществуват множество марки влакна на Българския пазар, но не се заблуждавайте, че всички са качествени! Винаги когато избирате влакно бъдете внимателни в избора си, защото мнозина вече са се сблъскали с така добре изглеждащите на пръв поглед имитации.
Може да изберете между монофилни влакна, плетени влакна и флуорокарбонови влакна, и да използвате според вида на риболова който практикувате.
Монофилното влакно е много здраво, гъвкаво, устойчиво на износване и почти невидимо във водата и не толкова скъпо. Бихме казали, че то е един от най-евтините компоненти в цялото ви риболовно оборудване. Но то е и едно от най-важните, защото употребата на едно здраво влакно, на което може да се разчита, може много често да е разликата между улова на живота ви и разказа, за това как е избягала. Монофилни влакна – трябва да знаете, че те са подложени на много натоварвания в един нормален риболовен ден.
Трикове при съхранение на кордата:
Винаги съхранявайте вашата корда или на ролката, на която е купена или на шпулата на макарата, на хладно и тъмно място. Избягвайте съхраняването на влакната на места, където са изложени на светлина или топлина. Слънчевата светлина може да наруши молекулярната структура на влакното, както и прекалената топлина. Найлона е жив материал – той може да поема вода от околната среда, ако тя е влажна, а също и да отдаде вода при суха среда, при което влакното се уврежда.
Навивайте влакното правилно:
Винаги навивайте кордата на макарата колкото се може по-плътно, с това се позволява да се избегне задълбаването на кордата в основната част от навитото на шпулата влакно при закачването на голяма и трудна за водене риба.
Поддържайте шпулите си пълни:
Винаги, когато дойде наш клиент търсещ влакно ние от fishingtime.bg му казваме да напълни шпулата на макарата си. Защо? Защото шпулите, които не са добре напълнени не изхвърлят на желаната дистанция, не изхвърлят така добре и не прибират така добре влакното, както добре напълнените шпули. Но тук трябва да се спомене, че трябва да се избягва препълването на шпулата, защото може да доведе до други проблеми.
Избягвайте усукването на влакното:
За да избегнете усукването на влакното във вашата макара – при навиването й, я развивайте от ролката на която се продава, спираловидно и в същата посока, в която се върти бигела на макарата Ви.
Ако не сте сигурни как да навиете влакното на спининговата си макара, поставете я на пода с етикета нодолу. Навивайте десетина оборота и проверете за усукване. Ако се появи усукване, обърнете ролката обратно и навивайте влакното до напълване на шпулата.
Друг трик за навиване на влакно върху мултипликатор или макара е, когато прекарате молив или друг подобен предмет през центъра на ролката.
При работа обаче, усукването на влакното е почти неизбежно. То се предизвиква от толкова много фактори. Въртящите се блесни, воблери или друг вид силиконови примамки, двойка бели червеи на куката или прекалено малките шпули на макарата, това са само част от множеството фактори. Друг важен фактор е неопитния рибар, който върти дръжката на макарата, докато авансът отпуска кордата. В този случай всяко завъртане на ротора усуква влакното с един цял оборот.
Как да оправим усуканото влакно?
Един от начините да оправите вече усуканото влакно е да свалите всичко от него и да влачите свободната линия в продължение на няколко минути след движещата се лодка. Същия резултат се получава и ако оставим свободното влакно да се носи по течението за известно време.
Винаги увлажнявайте кордата си преди риболов:
Рибарите с лодки правят това като оставят 50-60 метра влакно без аксесоари по него, зад движещата се лодка и след това я навиват напълно на макарата. Ако обаче не сте на лодка, направете първо няколко тренировачни хвърляния с тежест или изкуствена примамка, за да намокрите влакното преди да започнете с риболова. Надяваме се, че сме били полезни за рибарите, които искат винаги да бъдат една риба пред другите!