Всичко най-важно за силиконовите примамки и риболова с тях
18.07.2024 г. 83 пъти СтатияВ тази статия ще разкажем на кратко за видовете силиконови примамки, както и за всичко онова, с което можем да се сблъскаме ако искаме да практикуваме спининговия риболов!
Всички знаем колко много модели силикони има на Българнския пазар, но това което мнозина не знаят е, че силикона е от голямо значение за улова. В това изречение се има в предвид качеството на силикона – неговата здравина, неговата гъвкавост и също така, не на последно мясно цветовата гама и външния вид. Има множество видове силиконови примамки, като – силиконови рибки, силиконови октоподи, силиконови рачета, различни видове силиконови туистери, силикони под формата на змиорки, силикони имитиращи червеи, силиконови жабки, силикони с комбинация от блесна, воблер със силиконова опашка и много, много други видове. Но няма изкуствена примамка, с която да се лови всякаква риба, винаги и по всяко време от годината. Практиката в www.fishingtime.bg ни е научила, че всеки сезон си иска своята примамка, че всяка риба кълве на различни видове силикони и то различни всеки път. Затова рибарите практикуващи този риболов имат пълни кутии с различни по-големина и цвят силикони.
Силикона е важен, но има още редица други важни неща!
Техниката за водене на всеки силикон е различна, затова винаги когато купувате силиконова примамка прочетете какъв е начина на плуване и вибрацията, която излъчва под водата за да примами хищните риби. Правилното водене на съответния модел примамка е най-важното за да имате удар.
Размер на силиконите: Силиконовите примамки и то по-често предпочитаните силиконови рибки са с размери от 9см до най-често 13см. Много от рибарите използват 5-6см силикони за улов на костур, ДА опита на fishingtime.bg като магазин продаващ силиконови примамки го потвърждава!!! Доста често нашите клиенти си закупуват силикони с този размер специално за улов на костур. За щука и бяла риба доста предпочитани са по-големите примамки, защото резултатите с тях са доста добри, те са по-големи и извършват повече движения дразнещи хищната риба и каращи я да атакува. Едни от най-предпочитаните силикони в нашия магазин са на марка: Fox, Fox Rage, Germina, Bait Breath, Delalande, Mister Twister, Rarot, Orka, Storm, Westin и други.
Избора на такъми е също толкова важен, както и избора на силиконова примамка. Трябва да направите правилния избор при закупуване на въдица, а нашия съвет е въдицата естествено да е спининг пръчка с нужната пъргавина, лекота и правилна акция. В последните години Shimano, Rapala, Storm и Filstar пуснаха на пазара доста добри въдици за този стил риболов. Въдицата е добре да е с дължина 2.40 метра или 2.70 метра с чувствителен връх за перфектно индикиране на кълванията. Спининг Макарата трябва да е съобразена със различните модели спининг въдици, да е лека и бързо оборотна. Влакното също трябва да е предназначено за спинингов риболов и най-важното да е качествено, защото то е най-важното когато вадите рибата. Пристъпваме и към джиг главата, която трябва да се монтира върху силиконовата примамка.
Какво е джиг глава и видове джиг глави?
Какво е джиг глава и каква роля играе при силиконовите примамки? На кратко, това е утежнение с различен грамаж, който се определя според предпочитанията на всеки рибар и вградена дълга кука към утежнението, т.е. това е утежнение с вградена кука. Върху така наречената дълга кука се монтира силиконовата примамка. Целта е силикона да бъде изхвърлен на желаната дистанция за риболов и да заеме нужната дълбочина.
Тегло на джиг главата: Джиг главите имат различна форма и размер – като формата винаги е съобразена с предназначението на главата, а размера т.е. теглото има за цел да осигури бързото потъване на примамката според дълбочината на водоема. Винаги определяйте теглото на джиг главата според мястото за риболов – дълбочината на водоема, течението ако има такова, вятъра, големината на силикона и дебелината на влакното. Всичко това е от голямо значение и доста често затруднява начинаещите рибари.
Начин на определяне теглото на главата: Най-често рибарите определят теглото според дълбочината. Силикона трябва да има контакт с дъното, но и да има достатъчно време за пауза при техниката на водене. Например при по-топлите дни от годината пропадането на силикона е от 2-3 секунди, но в студените зимни дни е добре да осигурим малко по-дълга пауза т.е. с няколко секунди повече.
Различните форми джиг глави:
- Кръглата джиг глава се води като универсална глава за силиконови примамки. Ето защо тя е най-често срещана в кутиите на рибарите.
- Копитообразна джиг глава: Тя е с широка основа, която се стеснява в горната част към куката. Особеното при тази форма глави е, че центъра на тежестта е ниско долу и при правилно подбран размер джиг глава тя ще се изправи при падане на дъното, а силикона ще сочи нагоре. Точно това положение на силиконовата примамка е доста атрактивно за хищната риба и по-специално за бялата риба. Джига е балансиран така, че лесно да застава в изправено положение върху дъното на водоема с примамка и кука сочещи нагоре.
- Класическа сферична джиг глава: Тази форма се използва най-често силикона да достигне по-бързо и лесно по-големи дълбочини или по-лесно да се води при реки със силно течение.
- Кръгла, леко сплескана форма: Тази форма на главата има невероятен баланс и презентират силикона във водата много по-естествено. Недостатъците при тази форма са, че достигат по-малка дълбочина и трябва да се използват за риболов в по-бавно течащи реки.
- Кръгла глава с плоски стени: Идеална за каменисти водоеми. Благодарение на това, че е тясна главата ще премине по-лесно между камъните.
Помнете, че правилния избор на джиг глава е много важен за да имате сигурен улов!